Biografie

25. května 2011 v 10:09
Rihanna (celým jménem Robyn Rihanna Fenty), se narodila 20. února 1988 v Saint Michael, na Barbadosu matce Jihoameričance z Guyany a otci z Barbadosu. Má dva mladší bratry, kteří se jmenují Rorrej a Rajad. Její dětství na karibském ostrově Barbados bylo hluboce ovlivněno závislostí jejího otce na cracku,to však končí poté, když se ve čtrnácti dostane na "zpěvácké sítě". Žila vcelku normální život a vystudovala Combermere School (forma školy, podobně jako gymnázia ve Velké Británii),

Na střední škole Combermere vytvořila spolu se spolužáky hudební trio. V roce 2004 na této škole vyhrála soutěž Miss krásy a vystupovala na školní show, kde si zazpívala píseň od Mariah Carey s názvem Hero.

Díky svému kamarádovi seznámila s hudebním producentem Evanem Rogersem, který zrovna trávil svou dovolenou na Barbadosu. Pro mladou nadějnou místní hvězdičku to byl životní zlom. Rogers a jeho partner Carl Sturken pomohli Rihanně nahrát demo s 20 písněmi ve Spojených státech a rozeslali je do různých nahrávacích společností. Jedna kopie se dostala do rukou prezidenta nahrávací společnosti Def Jam Records, raperu Jay-Z, který s ní podepsal smlouvu.

Rihanna slavila první úspěch. Track z jejího dema s názvem Pon de Replay se hrál ve všech rádiích po celých Spojených státech. Daleko větší úspěch slavila Rihanna po vydání svého debutového alba s názvem Music of the sun, na kterém se autorsky podílela. Vydala ho 30. srpna 2005. Album bylo ovlivněno Rihanniným kladným vztahem k hudebním hvězdám jako Alicia Keys, Beyoncé a Maria Carey. Deska se tedy nese ve stylu RnB, hiphopu a soulu. Po vydání desky se píseň Pon de Replay umístnila na druhých místech v hitparádách jak v USA, tak ve Velké Británii. Deska jako taková se umístila v hitparádách USA a Kanady v první desítce.

V roce 2006 účastnila několik reklamních kampaní pro společnosti Nike a J.C. Penney. Neomezilo ji to ovšem v tvořivosti. Za necelých osm měsíců po vydání svého prvního alba, vydala svou druhou desku s názvem A girl like me. Ústřední singl toho alba S. O. S. byl vybrán pro reklamu Nike. Titulní píseň dosáhla prvních příček hitparád ve Spojených státech a Austrálii. Rihanna byla poctěna, když si mohla na druhém albu zazpívat song Break it off se známým zpěvákem Seanem Paulem.

Rihanna si odbyla i svůj herecký debut v malé roličce ve filmu Bring it on: All or nothing, objevila se také v epizodě amerického seriálu All my children

Music of the Sun
Rihannino debutové album Music of the Sun vyšlo v srpnu 2005 a první singl z alba Pon de Replay se dostal na druhé místo americké hitparády Billboard Hot 100. Druhý singl If It's Lovin' That You Want už byl o něco méně úspěšný.
Album se prodávalo docela dobře. Celosvětově přes 2 miliony kusů. Později jela Rihanna turné s Gwen Stefani jako předskokanka.

A Girl Like Me
V roce 2006 už své druhé album A Girl Like Me, které následovala pouze několik měsíců po vydání debutu. Album debutovalo v USA na pátém a v Británii na čtvrtém místě.
Píseň SOS se dostala až na vrchol Billboard Hot 100 a písni Unfaithful, kterou napsal Ne-Yo se vedlo ve světě také velmi dobře. Třetí vydaný singl We Ride se sice do stovky nejlepších v Americe nedostal, jinde ve světě se mu ale poměrně dařilo. Posledním singlem z desky byl duet s Seanem Paulem nazvaný Break It Off.

Good Girl Gone Bad
Na počátku roku 2007 se Rihanna společně s producenty jako jsou Timbaland nebo Ne-Yo zavřela opět do studia, aby mohla začátkem června 2007 vydat své třetí album nazvané Good Girl Gone Bad.
První singl Umbrella, kde se objevuje i Jay-Z se stal jedním z nejúspěšnějších v roce 2007. V současné době vede všechny důležité světové hudební žebříčky. Další singl z alba se jmenuje Shut Up and Drive.

Sexuality
V roce 2009 vydala koncem ledna nové album Sexuality,tam jsou hity jako Disturbia, Live Your Life, zpívá s rapperem T.I. a Take A Bow. Take A Bow se stala jednou z nejúspěšnějších písní na světě.

Rated R
Na podzim roku 2009 vydala dlouho očekávené album s názvem Rated R, na kterém jsou hity jako Russian Roulette,Hard,Rude Boy,Rockstar 101 nebo Te Amo. Toto album bylo poznamenáno Rihanniným zážitkem z před večera předáváni cen Grammy, kdy ji brutální napadl přítel, je to temné album.

Loud
O rok později, na podzim 2010, vydala další album LOUD.Toto album je více barevnější a více taneční než Rated R. První singl Only GIrl (In The World) se stal č.1 v mnoha zemích po celém světě. Druhým singlem byla píseň s názvem What´s my name?, kterou Rihanna nazpívala společně s Drakem. Třetí singl nese název S&M.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.